Advertisement
UK markets closed
  • FTSE 100

    7,682.50
    +52.48 (+0.69%)
     
  • FTSE 250

    19,354.38
    +299.51 (+1.57%)
     
  • AIM

    741.31
    +4.81 (+0.65%)
     
  • GBP/EUR

    1.1668
    -0.0013 (-0.11%)
     
  • GBP/USD

    1.2655
    +0.0029 (+0.23%)
     
  • Bitcoin GBP

    48,959.61
    -668.14 (-1.35%)
     
  • CMC Crypto 200

    885.54
    0.00 (0.00%)
     
  • S&P 500

    5,137.08
    +40.81 (+0.80%)
     
  • DOW

    39,087.38
    +90.99 (+0.23%)
     
  • CRUDE OIL

    79.81
    +1.55 (+1.98%)
     
  • GOLD FUTURES

    2,091.60
    +36.90 (+1.80%)
     
  • NIKKEI 225

    39,910.82
    +744.63 (+1.90%)
     
  • HANG SENG

    16,589.44
    +78.00 (+0.47%)
     
  • DAX

    17,735.07
    +56.88 (+0.32%)
     
  • CAC 40

    7,934.17
    +6.74 (+0.09%)
     

How to Watch the 2024 Grammys Livestream Online

The 2024 Grammys are right around the corner. Here’s everything you need to know for streaming the star-studded event online, plus the full list of confirmed performances and nominees.

The ceremony, hosted by comedian Trevor Noah, kicks off at 8 pm ET on Sunday, Feb. 4 and will be televised on CBS. Heading into Sunday’s event, SZA leads the pack with nine nominations, including nods for Album of the Year for SOS, and Song of the Year for “Kill Bill.” Phoebe Bridgers follows with seven total nominations, many honoring her indie supergroup boygenius. Taylor Swift, Jack Antonoff, Olivia Rodrigo, Billie Eilish, Miley Cyrus, Jon Batiste and Brandy Clark are all walking into the night with six nominations each.

More from TVLine

This year’s 66th Annual Grammy Awards will feature performances from, Rodrigo, Eilish, Billy Joel, Joni Mitchell and more. (Get full performance lineup.) If you’re a cord-cutter hoping to catch all of the Grammys performances and results, the show can be livestreamed with the Paramount Plus With Showtime plan. Below, we’re also rounding up all the live-TV streaming services that include CBS so you can see all the other ways to watch the Grammys online without cable.

(Note: CBS is only available in select markets. Always confirm that your area is eligible for CBS before signing up for a live-TV streaming service.)

How to Watch the 2024 Grammys Online Free: Paramount Plus With Showtime
The best way to watch the ceremony online is by signing up for Paramount Plus With Showtime. The 2024 Grammys will stream live for subscribers to this premium plan only! For those who want to subscribe to the less-expensive Paramount Plus Essential plan, you’ll be able to watch the ceremony on-demand the day after it airs.

To watch the ceremony live, opt for the ad-free $11.99/month Paramount Plus With Showtime plan, which includes your local live CBS station. For next-day on-demand streaming, sign up for the ad-supported Paramount Plus Essential plan at $5.99/month, which does not include Showtime or your local live CBS station. But good news! Paramount Plus does offer a seven-day free trial for each plan, so you can watch the Grammys for free if you cancel your subscription before the trial period ends.

Paramount Plus
Paramount Plus

Watch Grammys on Paramount+ With Showtime

$0+ Buy Now

How to Watch the 2024 Grammys Online Free: DirecTV Stream
DirecTV Stream offers a five-day free trial and a few different subscription options for a variety of prices so you can choose whichever fits your budget. The Choice package is the most popular and offers CBS in select markets in addition to over 100 other channels for $108.99/month. But right now DirecTV is offering $25 off each month for your first two months. That means you’ll only have to pay $83.99/month for two months of this live-TV streaming service, should you decide to keep your subscription active after the 2024 Grammys conclude.

DirecTV Stream Logo
DirecTV Stream Logo

Watch Grammys on DirecTV Stream

$108.99/month $83.99/month

Buy Now

How to Watch the 2024 Grammys Online Free: Fubo TV
Fubo is another way to watch the Grammys online for free thanks to its seven-day free trial. Fubo’s Pro plan grants subscribers access to CBS in certain markets. For $74.99/month, you’ll also get access to over 175 other channels. More good news? You can cancel and change your subscription at any time, making Fubo an easy and low-commitment way for watching the 2024 Grammy Awards ceremony online for free.

How To Watch the 2024 Grammys Livestream Online Free
How To Watch the 2024 Grammys Livestream Online Free

Watch Grammys on Fubo TV

$0+

Buy Now

How to Watch the 2024 Grammys Online Without Cable: Hulu + Live TV
The Hulu + Live TV subscription is the most expensive option for watching the Grammys without cable, ringing in at $76.99/month. With that being said, you get a lot of content with this bundle subscription. You gain access to the Hulu streaming library, CBS, ESPN+ and Disney+. This is a comprehensive packing for addressing all you cord-cutter needs.

Hulu-deal
Hulu-deal

Watch Grammys on Hulu + Live TV

$76.99/month

Buy Now

When Are the 2024 Grammys? Date, Start Time
The 66th Annual Grammy Awards start at 8 pm ET/5 pm PT on Sunday, Feb. 4 and take place at the Crypto.com Arena in Los Angeles, Calif.

Who’s Performing at the 2024 Grammys?
As previously reported, the following artists will be performing live at the Grammys ceremony:

Joni Mitchell — nine-time Grammy winner, performing at the Grammys for the first time ever, nominated this year for Best Folk Album for Joni Mitchell at Newport [Live].

Billie Eilish — nominated for six Grammys this year, including Record of the Year and Song of the Year for “What Was I Made For?” from the Barbie soundtrack.

U2 — 22-time Grammy winners, performing live from their acclaimed show at Las Vegas’ Sphere.

Olivia Rodrigo — nominated for six Grammys this year, including Album of the Year for GUTS and Song of the Year and Record of the Year for “vampire.”

Billy Joel — five-time Grammy winner, performing after announcing his first new single in decades, “Turn the Lights Back On.”

Dua Lipa — nominated for two Grammys this year, including Song of the Year for “Dance the Night” from the Barbie soundtrack.

Travis Scott — nominated for a Grammy this year for Best Rap Album for Utopia.

Luke Combs — nominated for a Grammy this year for Best Country Solo Performance for “Fast Car.”

Burna Boy — nominated for four Grammys this year, including Best Global Music Album for I Told Them…

2024 Grammy Nominees

Record of the Year
“Worship,” Jon Batiste
“Not Strong Enough,” Boygenius
“Flowers,” Miley Cyrus
“What Was I Made For?” (from the motion picture Barbie), Billie Eilish
“On My Mama,” Victoria Monét
“Vampire,” Olivia Rodrigo
“Anti-Hero,” Taylor Swift
“Kill Bill,” SZA

Album of the Year
World Music Radio, Jon Batiste
The Record, Boygenius
Endless Summer Vacation, Miley Cyrus
Did You Know That Theres a Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey
The Age of Pleasure, Janelle Monáe
Guts, Olivia Rodrigo
Midnights, Taylor Swift
SOS, SZA

Song of the Year
“A&W,” Jack Antonoff, Lana Del Rey, and Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)
“Anti-Hero,” Jack Antonoff and Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
“Butterfly,” Jon Batiste and Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)
“Dance The Night” (from Barbie The Album), Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson, and Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
“Flowers,” Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein, and Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)
“Kill Bill,” Rob Bisel, Carter Lang, and Solána Rowe, songwriters (SZA)
“Vampire,” Daniel Nigro and Olivia Rodrigo, songwriters (Oliva Rodrigo)
“What Was I Made For?” [from the motion picture Barbie], Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best New Artist
Gracie Abrams
Fred Again..
Ice Spice
Jelly Roll
Coco Jones
Noah Kahan
Victoria Monét
The War and Treaty

Producer of the Year, Non-Classical
Jack Antonoff
Dernst “D’Mile” Emile II
Hit-Boy
Metro Boomin
Daniel Nigro

Songwriter of the Year, Non-Classical
Edgar Barrera
Jessie Jo Dillon
Shane McAnally
Theron Thomas
Justin Tranter

Best Pop Vocal Album
Chemistry, Kelly Clarkson
Endless Summer Vacation, Miley Cyrus
Guts, Olivia Rodrigo
 (Subtract), Ed Sheeran
Midnights, Taylor Swift

Best Pop Solo Performance
“Flowers,” Miley Cyrus
“Paint the Town Red,” Doja Cat
“What Was I Made For?” from “Barbie,” Billie Eilish
“Vampire,” Olivia Rodrigo
“Anti-Hero,” Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance
“Thousand Miles,” Miley Cyrus featuring Brandi Carlile
“Candy Necklace,” Lana Del Rey featuring Jon Batiste
“Never Felt So Alone,” Labrinth featuring Billie Eilish
“Karma,” Taylor Swift featuring Ice Spice
“Ghost in the Machine,” SZA featuring Phoebe Bridgers

Best Pop Dance Recording
“Baby Don’t Hurt Me,” David Guetta, Anne-Marie, and Coi Leray
“Miracle,” Calvin Harris featuring Ellie Goulding
“Padam Padam,” Kylie Minogue
“One in a Million,” Bebe Rexha and David Guetta
“Rush,” Troye Sivan

Best Dance/Electronic Recording
“Blackbox Life Recorder 21F,” Aphex Twin
“Loading,” James Blake
“Higher Than Ever Before,” Disclosure
“Strong,” Romy & Fred again..
“Rumble,” Skrillex, Fred again.. & Flowdan

Best Dance/Electronic Music Album
Playing Robots Into Heaven, James Blake
For That Beautiful Feeling, The Chemical Brothers
Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022), Fred again..
Kx5, Kx5
Quest for Fire, Skrillex

Best Rock Album
But Here We Are, Foo Fighters
Starcatcher, Greta Van Fleet
72 Seasons, Metallica
This Is Why, Paramore
In Times New Roman…, Queens of the Stone Age

Best Rock Song
“Not Strong Enough,” Boygenius
“Rescued,” Foo Fighters
“Ballad of a Homeschooled Girl,” Olivia Rodrigo
“Emotion Sickness,” Queens of the Stone Age
“Angry,” The Rolling Stones

Best Rock Performance
“Sculptures of Anything Goes,” Arctic Monkeys
“More Than a Love Song,” Black Pumas
“Not Strong Enough,” Boygenius
“Rescued,” Foo Fighters
“Lux Æterna,” Metallica

Best Metal Performance
“Bad Man,” Disturbed
“Phantom of the Opera,” Ghost
“72 Seasons,” Metallica
“Hive Mind,” Slipknot
“Jaded,” Spiritbox

Best Alternative Music Album
The Car, Arctic Monkeys
The Record, Boygenius
Did You Know That Theres a Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey
Cracker Island, Gorillaz
I Inside the Old Year Dying, PJ Harvey

Best R&B Album
Girls Night Out, Babyface
What I Didnt Tell You (Deluxe), Coco Jones
Special Occasion, Emily King
Jaguar II, Victoria Monét
Clear 2: Soft Life EP, Summer Walker

Best R&B Song
“ICU,” Coco Jones
“Angel,” Halle
“Back to Love,” Robert Glasper ft. SiR & Alex Isley
“Snooze,” SZA
“On My Mama,” Victoria Monét

Best R&B Performance
“Summer Too Hot,” Chris Brown
“Back to Love,” Robert Glasper featuring SiR and Alex Isley
“ICU,” Coco Jones
“How Does It Make You Feel,” Victoria Monét
“Kill Bill,” SZA

Best Traditional R&B Performance
“Simple,” Babyface ft. Coco Jones
“Lucky,” Kenyon Dixon
“Hollywood,” Victoria Monét ft. Earth, Wind & Fire and Hazel Monét
“Good Morning,” PJ Morton ft. Susan Carol
“Love Language,” SZA

Best Progressive R&B Album
Since I Have a Lover, 6lack
The Love Album: Off the Grid, Diddy
Nova, Terrace Martin and James Fauntleroy
The Age of Pleasure, Janelle Monáe
SOS, SZA

Best Melodic Rap Performance
“Sittin’ on Top of the World,” Burna Boy featuring 21 Savage
“Attention,” Doja Cat
“Spin Bout U,” Drake and 21 Savage
“All My Life,” Lil Durk featuring J. Cole
“Low,” SZA

Best Rap Album
Her Loss, Drake & 21 Savage
Michael, Killer Mike
Heroes & Villains, Metro Boomin
King’s Disease III, Nas
Utopia, Travis Scott

Best Rap Song
“Attention,” Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini, and Ari Starace, songwriters (Doja Cat)
“Barbie World” [from Barbie The Album], Isis Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr., and Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj and Ice Spice featuring Aqua)
“Just Wanna Rock,” Mohamad Camara, Symere Woods, and Javier Mercado, songwriters (Lil Uzi Vert)
“Rich Flex,” Brytavious Chambers, Isaac “Zac” De Boni, Aubrey Graham, J. Gwin, Anderson Hernandez, Michael “Finatik” Mule, and Shéyaa Bin Abraham-Joseph, songwriters (Drake and 21 Savage)
“Scientists & Engineers,” Andre Benjamin, Paul Beauregard, James Blake, Michael Render, Tim Moore, and Dion Wilson, songwriters (Killer Mike featuring André 3000, Future, and Eryn Allen Kane)

Best Rap Performance
“The Hillbillies,” Baby Keem ft. Kendrick Lamar
“Love Letter,” Black Thought
“Players,” Coi Leray
“Rich Flex,” Drake & 21 Savage
“Scientists & Engineers,” Killer Mike ft. André 3000, Future, and Eryn Allen Kane

Best Alternative Jazz Album
Love in Exile, Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily
Quality Over Opinion, Louis Cole
SuperBlue: The Iridescent Spree, Kurt Elling, Charlie Hunter, and SuperBlue
Live at the Piano, Cory Henry
The Omnichord Real Book, Meshell Ndegeocello

Best Country Album
Rolling Up the Welcome Mat, Kelsea Ballerini
Brothers Osborne, Brothers Osborne
Zach Bryan, Zach Bryan
Rustin‘ in the Rain, Tyler Childers
Bell Bottom Country, Lainey Wilson

Best Country Song
“Buried,” Brandy Clark
“White Horse,” Chris Stapleton
“Last Night,” Morgan Wallen
“In Your Love,” Tyler Childers
“I Remember Everything,” Zach Bryan ft. Kacey Musgraves

Best Country Solo Performance
“In Your Love,” Tyler Childers
“Buried,” Brandy Clark
“Fast Car,” Luke Combs
“The Last Thing on My Mind,” Dolly Parton
“White Horse,” Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance
“High Note,” Dierks Bentley ft. Billy Strings
“Nobody’s Nobody,” Brothers Osborne
“I Remember Everything,” Zach Bryan ft. Kacey Musgraves
“Kissing Your Picture (Is So Cold),” Vince Gill & Paul Franklin
“Save Me,” Jelly Roll with Lainey Wilson
“We Don’t Fight Anymore,” Carly Pearce ft. Chris Stapleton

Best American Roots Song
“Blank Page,” Michael Trotter Jr. & Tanya Trotter, songwriters (The War and Treaty)
“California Sober,” Aaron Allen, William Apostol & Jon Weisberger, songwriters (Billy Strings featuring Willie Nelson)
“Cast Iron Skillet,” Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell and the 400 Unit)
“Dear Insecurity,” Brandy Clark & Michael Pollack, songwriters (Brandy Clark featuring Brandi Carlile)
“The Returner,” Drew Lindsay, JT Nero & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

Best American Roots Performance
“Butterfly,” Jon Batiste
“Heaven Help Us All,” Blind Boys of Alabama
“Inventing the Wheel,” Madison Cunningham
“You Louisiana Man,” Rhiannon Giddens
“Eve Was Black,” Allison Russell

Best Americana Album
Brandy Clark, Brandy Clark
The Chicago Sessions, Rodney Crowell
Youre the One, Rhiannon Giddens
Weathervanes, Jason Isbell and the 400 Unit
The Returner, Allison Russell

Best Americana Performance
“Friendship,” Blind Boys of Alabama
“Help Me Make It Through the Night,” Tyler Childers
“Dear Insecurity,” Brandy Clark featuring Brandi Carlile
“King of Oklahoma,” Jason Isbell and the 400 Unit
“The Returner,” Allison Russell

Best Bluegrass Album
Radio John: Songs of John Hartford, Sam Bush
Lovin’ of the Game, Michael Cleveland
Mighty Poplar, Mighty Poplar
Bluegrass, Willie Nelson
Me/And/Dad, Billy Strings
City of Gold, Molly Tuttle & Golden Highway

Best Traditional Blues Album
Ridin’, Eric Bibb
The Soul Side of Sipp, Mr. Sipp
Life Don’t Miss Nobody, Tracy Nelson
Teardrops for Magic Slim Live at Rosa’s Lounge, John Primer
All My Love for You, Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album
Death Wish Blues, Samantha Fish And Jesse Dayton
Healing Time, Ruthie Foster
Live in London, Christone “Kingfish” Ingram
Blood Harmony, Larkin Poe
LaVette!, Bettye LaVette

Best Folk Album
Traveling Wildfire, Dom Flemons
I Only See the Moon, The Milk Carton Kids
Joni Mitchell at Newport [Live], Joni Mitchell
Celebrants, Nickel Creek
Jubilee, Old Crow Medicine Show
Seven Psalms, Paul Simon
Folkocracy, Rufus Wainwright

Best Regional Roots Music Album
New Beginnings, Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band
Live at the 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers
Live: Orpheum Theater Nola, Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra
Made in New Orleans, New Breed Brass Band
Too Much to Hold, New Orleans Nightcrawlers
Live at the Maple Leaf, The Rumble featuring Chief Joseph Boudreaux Jr.

Best Gospel Performance/Song
“God Is Good,” Stanley Brown featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard; Stanley Brown, Karen V Clark Sheard, Kaylah Jiavanni Harvey, Rodney Jerkins, Elyse Victoria Johnson, J Drew Sheard II, Kierra Valencia Sheard & Hezekiah Walker, songwriters
“Feel Alright (Blessed),” Erica Campbell; Erica Campbell, Warryn Campbell, Juan Winans & Marvin L. Winans, songwriters
“Lord Do It for Me (Live),” Zacardi Cortez; Marcus Calyen, Zacardi Cortez & Kerry Douglas, songwriters
“God Is,” Melvin Crispell III
“All Things,” Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“Believe,” Blessing Offor; Hank Bentley & Blessing Offor, songwriters
“Firm Foundation (He Won’t) [Live],” Cody Carnes
“Thank God I Do,” Lauren Daigle; Lauren Daigle & Jason Ingram, songwriters
“Love Me Like I Am,” for KING & COUNTRY featuring Jordin Sparks
“Your Power,” Lecrae & Tasha Cobbs Leonard; Alexandria Dollar, Jordan Dollar, Antonio Gardener, Micheal Girgenti, Lasanna “Ace” Harris, David Hein, Deandre Hunter, Dylan Hyde, Christian Louisana, Patrick Darius Mix Jr., Lecrae Moore, Justin Pelham, Jeffrey Lawrence Shannon, Allen Swoope, songwriters
“God Problems,” Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine; Daniel Bashta, Chris Davenport, Ryan Ellis & Naomi Raine, songwriters

Best Gospel Album
I Love You, Erica Campbell
Hymns (Live), Tasha Cobbs Leonard
The Maverick Way, Maverick City Music
My Truth, Jonathan McReynolds
All Things New: Live In Orlando, Tye Tribbett

Best Contemporary Christian Music Album
My Tribe, Blessing Offor
Emanuel, Da’ T.R.U.T.H.
Lauren Daigle, Lauren Daigle
Church Clothes 4, Lecrae
I Believe, Phil Wickham

Best Roots Gospel Album
Tribute to the King, The Blackwood Brothers Quartet
Echoes of the South, Blind Boys of Alabama
Songs That Pulled Me Through the Tough Times, Becky Isaacs Bowman
Meet Me at the Cross, Brian Free & Assurance
Shine: The Darker The Night, The Brighter The Light, Gaither Vocal Band

Best Latin Pop Album
La Cuarta Hoja, Pablo Alborán
Beautiful Humans, Vol. 1, AleMor
A Ciegas, Paula Arenas
La Neta, Pedro Capó
Don Juan, Maluma
X Mí (Vol. 1), Gaby Moreno

Best Música Urbana Album
SATURNO, Rauw Alejandro
MAÑANA SERÁ BONITO, Karol G
DATA, Tainy

Best Latin Rock or Alternative Album
MARTÍNEZ, Cabra
Leche De Tigre, Diamante Eléctrico
Vida Cotidiana, Juanes
De Todas Las Flores, Natalia Lafourcade
EADDA9223, Fito Paez

Best Música Mexicana Album (Including Tejano)
Bordado a Mano, Ana Bárbara
La Sánchez, Lila Downs
Motherflower, Flor de Toloache
Amor Como en las Películas de Antes, Lupita Infante
Génesis, Peso Pluma

Best Tropical Latin Album
Siembra: 45o Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022), Rubén Blades con Roberto Delgado & Orquesta
Voy A Ti, Luis Figueroa
Niche Sinfónico, Grupo Niche y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia
VIDA, Omara Portuondo
MIMY & TONY, Tony Succar, Mimy Succar
Escalona Nunca Se Había Grabado Así, Carlos Vives

Best Global Music Performance
“Shadow Forces,” Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily
“Alone,” Burna Boy
“FEEL,” Davido
“Milagro y Desastre,” Silvana Estrada
“Abundance in Millets,” Falu & Gaurav Shah (featuring PM Narendra Modi)
“Pashto,” Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain featuring Rakesh Chaurasia
“Todo Colores,” Ibrahim Maalouf featuring Cimafunk & Tank and the Bangas

Best African Music Performance
“Amapiano,” Asake and Olamide
“City Boys,” Burna Boy
“Unavailable,” Davido featuring Musa Keys
“Rush,” Ayra Starr
“Water,” Tyla

Best Global Music Album
Epifanías, Susana Baca
History, Bokanté
I Told Them…, Burna Boy
Timeless, Davido
This Moment, Shakti

Best Reggae Album
Born for Greatness, Buju Banton
Simma, Beenie Man
Cali Roots Riddim 2023, Collie Buddz
No Destroyer, Burning Spear
Colors of Royal, Julian Marley & Antaeus

Best New Age, Ambient or Chant Album
Aquamarine, Kirsten Agresta-Copely
Moments of Beauty, Omar Akram
Some Kind of Peace (Piano Reworks), Ólafur Arnalds
Ocean Dreaming Ocean, David Darling & Hans Christian
So She Howls, Carla Patullo featuring Tonality and the Scorchio Quartet

Best Children’s Music Album
Ahhhhh!, Andrew & Polly
Ancestars, Pierce Freelon & Nnenna Freelon
Hip Hope For Kids!, DJ Willy Wow!
Taste the Sky, Uncle Jumbo
We Grow Together Preschool Songs, 123 Andrés

Best Comedy Album
I Wish You Would, Trevor Noah
I’m an Entertainer, Wanda Sykes
Selective Outrage, Chris Rock
Someone You Love, Sarah Silverman
What’s in a Name?, Dave Chappelle

Best Audio Book, Narration and Storytelling Recording
Big Tree, Meryl Streep
Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder, William Shatner
The Creative Act: A Way of Being, Rick Rubin
It’s Ok to Be Angry About Capitalism, Senator Bernie Sanders
The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times, Michelle Obama

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
AURORA (Daisy Jones & The Six); Brandon Davis, Pete Ganbarg, Joseph Khoury & Blake Mills, compilation producers; Frankie Pine, music supervisor
Barbie The Album (Various Artists); Brandon Davis, Mark Ronson & Kevin Weaver, compilation producers; George Drakoulias, music supervisor
Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By (Various Artists); Ryan Coogler, Archie Davis & Ludwig Göransson, compilation producers; Dave Jordan, music supervisor
Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3 (Various Artists); Kevin Feige, James Gunn & Dave Jordan, compilation producers; Dave Jordan, music supervisor
Weird: The Al Yankovic Story Weird, Al Yankovic; Leo Birenberg, Zach Robinson & Al Yankovic, compilation producers; Suzanne Coffman, music supervisor

Best Score Soundtrack for Visual Media (includes film and television)
Barbie, Mark Ronson and Andrew Wyatt, composers
Black Panther: Wakanda Forever, Ludwig Göransson, composer
The Fabelmans, John Williams, composer
Indiana Jones and the Dial of Destiny, John Williams, composer 
Oppenheimer, Ludwig Göransson, composer

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media
Call Of Duty®: Modern Warfare II, Sarah Schachner, composer
God of War Ragnarök, Bear McCreary, composer
Hogwarts Legacy, Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea”, composers
Star Wars Jedi: Survivor, Stephen Barton & Gordy Haab, composers
Stray Gods: The Roleplaying Musical, Montaigne, Tripod & Austin Wintory, composers

Best Song Written for Visual Media
“Barbie World [From Barbie The Album],” Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice featuring Aqua)
“Dance the Night [From Barbie The Album],” Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)
“I’m Just Ken [From Barbie The Album],” Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Ryan Gosling)
“Lift Me Up [From Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By],” Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Robyn Fenty & Temilade Openiyi, songwriters (Rihanna)
“What Was I Made For? [From Barbie The Album],” Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best Music Video
“I’m Only Sleeping” (The Beatles), Em Cooper, video director; Jonathan Clyde, Sophie Hilton, Sue Loughlin & Laura Thomas, video producers
“In Your Love,” Tyler Childers, Bryan Schlam, video director; Kacie Barton, Silas House, Nicholas Robespierre, Ian Thornton & Whitney Wolanin, video producers
“What Was I Made For?,” Billie Eilish, Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers
“Count Me Out,” Kendrick Lamar, Dave Free & Kendrick Lamar, video directors; Jason Baum & Jamie Rabineau, video producers
“Rush,” Troye Sivan, Gordon Von Steiner, video director; Kelly McGee, video producer

Best Music Film
Moonage Daydream (David Bowie)
Brett Morgen, video director; Brett Morgen, video producer
How I’m Feeling Now, Lewis Capaldi
Joe Pearlman, video director; Sam Bridger, Isabel Davis & Alice Rhodes, video producers
Live From Paris, The Big Steppers Tour, Kendrick Lamar
Mike Carson, Dave Free & Mark Ritchie, video directors; Cornell Brown, Debra Davis, Jared Heinke, Hank Neuberger & Jamie Rabineau, video producers
I Am Everything (Little Richard)
Lisa Cortés, video director; Caryn Capotosto, Lisa Cortés, Robert Friedman & Liz Yale Marsh, video producers
Dear Mama (Tupac Shakur)
Allen Hughes, video director; Steve Berman, Jody Gerson, Allen Hughes, John Janick, Lasse Jarvi & Charles King, video producers

Best Recording Package
The Art of Forgetting, Caroline Rose, art director (Caroline Rose)
Cadenza 21’, Hsing-Hui Cheng, art director (Ensemble Cadenza 21’)
Electrophonic Chronic, Perry Shall, art director (The Arcs)
Gravity Falls, Iam8bit, art director (Brad Breeck)
Migration, Chang Yu Chung, Li Jheng Han, Yu Wei, art director (Leaf Yeh)
Stumpwork, Rottingdean Bazaar & Annie Collinge, art directors (Dry Cleaning)

Best Boxed or Special Limited Edition Package
The Collected Works of Neutral Milk Hotel, Jeff Mangum, Daniel Murphy & Mark Ohe, art directors (Neutral Milk Hotel)
For the Birds: The Birdsong Project, Jeri Heiden & John Heiden, art directors (Various Artists)
Gieo, Duy Dao, art director (Ngot)
Inside: Deluxe Box Set, Bo Burnham & Daniel Calderwood, art directors (Bo Burnham)
Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition, Masaki Koike, art director (Lou Reed)

Best Album Notes
Evenings at the Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live), Ashley Kahn, album notes writer (John Coltrane & Eric Dolphy)
I Can Almost See Houston: The Complete Howdy Glenn, Scott B. Bomar, album notes writer (Howdy Glenn)
Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions, Vik Sohonie, album notes writer (Iftin Band)
Playing for the Man at the Door: Field Recordings From the Collection of Mack McCormick, 1958–1971, Jeff Place & John Troutman, album notes writers (Various Artists)
Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos, Robert Gordon & Deanie Parker, album notes writers (Various Artists)

Best Historical Album
Fragments – Time Out of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17
Steve Berkowitz & Jeff Rosen, compilation producers; Steve Addabbo, Greg Calbi, Steve Fallone, Chris Shaw & Mark Wilder, mastering engineers; Michael H. Brauer, resotration engineer (Bob Dylan)
The Moaninest Moan of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922
Colin Hancock, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer; Richard Martin, restoration engineer (Various Artists)
Playing for the Man at the Door: Field Recordings From the Collection Of Mack McCormick, 1958–1971
Jeff Place & John Troutman, compilation producers; Randy LeRoy & Charlie Pilzer, mastering engineers; Mike Petillo & Charlie Pilzer, restoration engineers (Various Artists)
Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition
Laurie Anderson, Don Fleming, Jason Stern, Matt Sulllivan & Hal Willner, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer; John Baldwin, Steve Rosenthal restoration engineer (Lou Reed)
Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos
Robert Gordon, Deanie Parker, Cheryl Pawelski, Michele Smith & Mason Williams, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer; Michael Graves, restoration engineer (Various Artists)

Best Engineered Album, Non-Classical
Desire, I Want to Turn Into You, Daniel Harle, Caroline Polachek & Geoff Swan, engineers; Mike Bozzi & Chris Gehringer, mastering engineers (Caroline Polachek)
History, Nic Hard, engineer; Dave McNair, mastering engineer (Bokanté)
JAGUAR II, John Kercy, Kyle Mann, Victoria Monét, Patrizio “Teezio” Pigliapoco, Neal H Pogue & Todd Robinson, engineers; Colin Leonard, mastering engineer (Victoria Monét)
Multitudes, Michael Harris, Robbie Lackritz, Joseph Lorge & Blake Mills, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Feist)
the record, Owen Lantz, Will Maclellan, Catherine Marks, Mike Mogis, Bobby Mota, Kaushlesh “Garry” Purohit & Sarah Tudzin, engineers; Pat Sullivan, mastering engineer (boygenius)

Best Engineered Album, Classical
The Blue Hour, Patrick Dillett, Mitchell Graham, Jesse Lewis, Kyle Pyke, Andrew Scheps & John Weston, engineers; Helge Sten, mastering engineer (Shara Nova & A Far Cry)
Contemporary American Composers, David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
Fandango, Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic)
Sanlikol: A Gentleman of Istanbul – Symphony for Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor, Christopher Moretti & John Weston, engineers; Shauna Barravecchio & Jesse Lewis, mastering engineers (Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry)
Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces, Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical
David Frost
Morten Lindberg
Dmitriy Lipay
Elaine Martone
Brian Pidgeon

Best Remixed Recording
“Alien Love Call,” BADBADNOTGOOD, remixers (Turnstile & BADBADNOTGOOD featuring Blood Orange)
“New Gold (Dom Dolla Remix),” Dom Dolla, remixer (Gorillaz featuring Tame Impala & Bootie Brown)
“Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix),” Totally Enormous Extinct Dinosaurs, remixer (Lane 8)
“Wagging Tongue (Wet Leg Remix),” Wet Leg, remixers (Depeche Mode)
“Workin’ Hard (Terry Hunter Remix),” Terry Hunter, remixer (Mariah Carey)

Best Immersive Audio Album
Act 3 (Immersive Edition), Ryan Ulyate, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Ryan Ulyate, immersive producer (Ryan Ulyate)
Blue Clear Sky, Chuck Ainlay, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Chuck Ainlay, immersive producer (George Strait)
The Diary of Alicia Keys, George Massenburg & Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Alicia Keys & Ann Mincieli, immersive producers (Alicia Keys)
God of War Ragnarök (Original Soundtrack), Eric Schilling, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Anthony Caruso, Kellogg Boynton, Peter Scaturro & Herbert Waltl, immersive producers (Bear McCreary)
Silence Between Songs, Madison Beer & Leroy Clampitt, immersive audio producers; Mike Piacentini & Sean Brennan, immersive audio engineers; Aaron Short, immersive mastering engineer; Aaron Short, immersive mix engineer (Madison Beer)

Best Instrumental Composition
“Amerikkan Skin,” Lakecia Benjamin, composer (Lakecia Benjamin featuring Angela Davis)
“Can You Hear the Music,” Ludwig Göransson, composer (Ludwig Göransson)
“Cutey and the Dragon,” Gordon Goodwin & Raymond Scott, composers (Quartet San Francisco featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“Helena’s Theme,” John Williams, composer (John Williams)
“Motion,” Edgar Meyer, composer (Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain featuring Rakesh Chaurasia)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
“Angels We Have Heard on High,” Nkosilathi Emmanuel Sibanda, arranger (Just 6)
“Can You Hear the Music,” Ludwig Göransson, arranger (Ludwig Göransson)
“Folsom Prison Blues,” John Carter Cash, Tommy Emmanuel, Markus Illko, Janet Robin & Roberto Luis Rodriguez, arrangers (The String Revolution featuring Tommy Emmanuel)
“I Remember Mingus,” Hilario Duran, arranger (Hilario Duran And His Latin Jazz Big Band featuring Paquito D’Rivera)
“Paint It Black,” Esin Aydingoz, Chris Bacon, Alana Da Fonseca, Mick Jagger & Keith Richards, arrangers (Wednesday Addams)

Best Arrangement, Instruments and Vocals
“April in Paris,” Gordon Goodwin, arranger (Patti Austin featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
“Com Que Voz (Live),” John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes featuring John Beasley & Metropole Orkest)
“Fenestra,” Godwin Louis, arranger (Cécile McLorin Salvant)
“In the Wee Small Hours of the Morning,” Erin Bentlage, Jacob Collier, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (säje featuring Jacob Collier)
“Lush Life,” Kendric McCallister, arranger (Samara Joy)

Best Orchestral Performance
“Adès: Dante,” Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
“Bartók: Concerto for Orchestra; Four Pieces,” Karina Canellakis, conductor (Netherlands Radio Philharmonic Orchestra)
“Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony,” Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)
“Scriabin: Symphony No. 2; The Poem of Ecstasy,” JoAnn Falletta, conductor (Buffalo Philharmonic Orchestra)
“Stravinsky: The Rite of Spring,” Esa-Pekka Salonen, conductor (San Francisco Symphony)

Best Opera Recording
“Blanchard: Champion,” Yannick Nézet-Séguin, conductor; Ryan Speedo Green, Latonia Moore & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
“Corigliano: The Lord of Cries,” Gil Rose, conductor; Anthony Roth Costanzo, Kathryn Henry, Jarrett Ott & David Portillo; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus)
“Little: Black Lodge,” Timur; Andrew McKenna Lee & David T. Little, producers (The Dime Museum; Isaura String Quartet)

Best Choral Performance
“Carols After a Plague,” Donald Nally, conductor (The Crossing)
“The House of Belonging,” Craig Hella Johnson, conductor (Miró Quartet; Conspirare)
“Ligeti: Lux Aeterna,” Ragnar Bohlin, conductor (San Francisco Symphony Chorus)
“Rachmaninoff: All-Night Vigil,” Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
“Saariaho: Reconnaissance,” Nils Schweckendiek, conductor (Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
“American Stories,” Anthony McGill & Pacifica Quartet
“Beethoven for Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ And Op. 1, No. 3,” Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos
“Between Breaths,” Third Coast Percussion
“Rough Magic,” Roomful of Teeth
“Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker,” Catalyst Quartet

Best Classical Instrumental Solo
“Adams, John Luther: Darkness and Scattered Light,” Robert Black
“Akiho: Cylinders,” Andy Akiho
“The American Project,” Yuja Wang; Teddy Abrams, conductor (Louisville Orchestra)
“Difficult Grace,” Seth Parker Woods
“Of Love,” Curtis Stewart

Best Classical Solo Vocal Album
Because, Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist
Broken Branches, Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist
40@40, Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist
Rising, Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist
Walking in the Dark, Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra)

Best Classical Compendium
Fandango, Anne Akiko Meyers; Gustavo Dudamel, conductor; Dmitriy Lipay, producer
Julius Eastman, Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich?, Christopher Rountree, conductor; Lewis Pesacov, producer
Mazzoli: Dark With Excessive Bright, Peter Herresthal; Tim Weiss, conductor; Hans Kipfer, producer
Passion for Bach and Coltrane, Alex Brown, Harlem Quartet, Imani Winds, Edward Perez, Neal Smith & A.B. Spellman; Silas Brown & Mark Dover, producers
Sardinia, Chick Corea; Chick Corea & Bernie Kirsh, producers
Sculptures, Andy Akiho; Andy Akiho & Sean Dixon, producers
Zodiac Suite, Aaron Diehl Trio & The Knights; Eric Jacobsen, conductor; Aaron Diehl & Eric Jacobsen, producers

Best Contemporary Classical Composition
“Adès: Dante,” Thomas Adès, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
“Akiho: In That Space, at That Time,” Andy Akiho, composer (Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony)
“Brittelle: Psychedelics,” William Brittelle, composer (Roomful of Teeth)
“Mazzoli: Dark With Excessive Bright,” Missy Mazzoli, composer (Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic)
“Montgomery: Rounds,” Jessie Montgomery, composer (Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful of Teeth)

(If you sign up for a service through our links, TVLine may earn a commission.)

Best of TVLine

Get more from TVLine.com: Follow us on Twitter, Facebook, Newsletter